Historia chóru

Z kart kroniki dowiadujemy się, że początki chóru sięgają roku 1994. W tym czasie w życie parafii bardzo  intensywnie zaczął angażować się młody parafianin – Stanisław Strzałka. Uczęszczał on wtedy do Szkoły Organistowskiej w Tarnowie. Wykorzystując swój talent muzyczny, pomagał obecnemu organiście w aranżacji oprawy muzycznej podczas uroczystości w parafii. Do współpracy zachęcał on inne młode osoby z Małej, dzięki czemu utworzona została niewielka grupa utalentowanych wokalistów. Młodzież początkowo śpiewała psalmy oraz pieśni podczas Mszy Św. w kościele parafialnym.
W 1996 r. Stanisław Strzałka objął funkcję organisty w parafii. Chór zaczął się szybciej rozwijać. W jego szeregi wstępowało coraz więcej młodych osób. Utwory zaczęto wykonywać w dwu- trzy- lub czterogłosie. Chór występował podczas wszystkich świąt w roku liturgicznym.
Młodzież spotykała się na próbach w Wikarówce, czyli dawnej sali katechetycznej w Małej. Spora część chórzystów należała również do Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Spotkania przeplatane śpiewem były zawsze dobrym sposobem do oderwania się od codziennych trosk.
Chór zaczął coraz bardziej angażować się w życie parafii. Organizowane były różne nabożeństwa (np. Droga Krzyżowa pod Pomnik Chrystusa Króla), w których czynny udział brała młodzież z chóru. Przygotowywali oni pieśni stosowne do danego wydarzenia.
Spotkania chóru miały również charakter integracyjny. Młodzież czuła, że swoim talentem i zaangażowaniem nie tylko może czynić wiele dobrego dla radości ludzi i na chwałę Panu, ale także może znaleźć w chórze wspólnotę oraz przyjaźnie, które niewątpliwie trwają do dnia dzisiejszego.
W Święta Bożego Narodzenia w 1998r. zostały zorganizowane w Małej „Jasełka Polskie wg. Ks. Pawła Wieczorka”.  W przedstawieniu tym wzięli również udział chórzyści, dzięki czemu śpiew kolęd rozbrzmiewał w całej okolicy. Jasełka zostały przedstawione bowiem w sąsiednich miejscowościach m.in.: Niedźwiadzie, Łączkach Kucharskich, Głobikowej, Latoszynie, Ropczycach oraz Grudnej.
Śpiew Męki Pańskiej w Wielki Piątek oraz Niedzielę Palmową z udziałem członków chóru jest już w Małej wieloletnią tradycją. Poniżej mamy zdjęcia znalezione w kronice chóru z roku 1999 oraz 2000.

W 1999 r., po długich namysłach, została nadana nazwa chóru, która brzmi: BELL CANTO. Bel Canto z włoskiego oznacza PIĘKNY ŚPIEW.

Chór zaczął angażować się nie tylko w kościele, ale również na różnych wydarzeniach publicznych, takich jak np. dożynki. Pan dyrygent Stanisław Strzałka wraz z młodzieżą zajmował się zawsze przygotowywaniem części artystycznej.

W notatkach kroniki znajdujemy wzmiankę o uczestnictwie członków chóru w spotkaniu z panem prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim, które odbyło się w 2000 r. w Ropczycach. Dwie wokalistki chóru: Edyta i Joanna Madeja miały zaszczyt zaprezentować chór Bell Canto, śpiewając piosenki oraz recytując wiersz.

W kolejnych latach chór zaczął się coraz lepiej rozwijać, a poziom śpiewu sukcesywnie wzrastał. W kronice pojawia się coraz więcej opisów wydarzeń z udziałem naszych śpiewaków. Poniżej możemy zobaczyć zdjęcie grupowe chóru wykonane w dzień Bożego Ciała w 2001 r. Młodzież stanowiła oprawę muzyczną podczas nabożeństwa w kościele oraz podczas procesji.
W styczniu 2002 roku w Centrum Kultury w Ropczycach odbył się Przegląd Kolęd i Pastorałek. Nie zabrakło na nim chóru Bell Canto z Małej. Wykonał on kilka utworów z repertuaru świątecznego. Dzięki uczestnictwie w takich wydarzeniach chór Bell Canto stawał się coraz bardziej znany w gminie.
W Dzień Chorego, który odbywa się 11 lutego, chór Bell Canto odwiedził Dom Pomocy Społecznej w Rudzie. Poniżej mamy zdjęcie z 2002 r. Razem z podopiecznymi DPS-u chór brał udział w modlitwie. Msza transmitowana była przez radio ViA.

Od 15 do 16 kwietnia 2002 r. gościliśmy w Małej obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Mszom Świętym przewodniczył ksiądz biskup Edward Białogłowski. Chór upiększał nabożeństwa i adoracje swoim śpiewem, uwielbiając tym samym Maryję Naszą Matkę.

W maju tego samego roku zorganizowany został przez młodzież z Małej Koncert Życzeń z okazji Dnia Matki. Odbył się on w remizie strażackiej. Poniżej mamy pamiątkowe zdjęcie z tego wydarzenia.

W ramach wdzięczności za zaangażowanie, chór stanowi oprawę muzyczną na ślubach osób, które przez lata zapisywały się na kartach historii grupy. W kronice znajdujemy wiele zdjęć z takich uroczystości.
W grudniu 2002 r,. dzięki inicjatywie pani Genowefy Zygmunt i młodzieży z Małej, został zorganizowany Opłatek dla mieszkańców Małej. Wydarzenie okazało się dużym sukcesem i zgromadziło wielu gości. W gronie osób biorących udział w opłatku znalazł się m.in. burmistrz Ropczyc Bolesław Bujak. Pan Stanisław Strzałka, wraz z chórem Bell Canto, zajął się przygotowaniem części artystycznej spotkania.
W roku 2004 chór nagrał swoją pierwszą płytę z kolędami. Na liście znalazło się 10 utworów. Nagrania dokonano w Studiu Nagraniowym Katolickiego Radia VIA w Rzeszowie.
W maju 2007 roku w Święto Zesłania Ducha Świętego tradycyjnie nazywane „ zielonymi świątkami” na terenie Zespołu Szkół w Małej odbyło się Powiatowe Święto Ludowe. Spotkanie miało charakter plenerowego pikniku, który wzbudził zainteresowanie wielu mieszkańców. Podczas swojego występu chór Bell Canto odśpiewał pieśni patriotyczne.

Z biegiem lat chór często się przegrupowywał. Część członków odchodziła z różnych powodów ( najczęściej zmiany miejsca zamieszkania czy natłoku obowiązków rodzinnych), lecz  stopniowo przyjmowane były nowe, młode osoby.  W dalszym ciągu chór upiększał swoim śpiewem każde ze świąt roku liturgicznego oraz inne uroczystości.

W 2009 r. chór wziął udział w ludowo-samorządowym noworocznym spotkaniu opłatkowym, które odbyło się w hali widowiskowo-sportowej w Ropczycach. W tym uroczystym powitaniu Nowego Roku uczestniczyło wielu gości z całego województwa. Śpiew chóru umilił wszystkim to spotkanie.  Podobne wydarzenie odbyło się również w 2010 i w 2011 roku.

18 października 2011 r. chór Bell Canto wziął udział w uroczystym otwarciu wystawy kolekcjonerskiej poświęconej św. Janowi Pawłowi II, ze zbiorów Czesława Drąga. W programie artystycznym wzięli także udział uczniowie szkół z Sędziszowa Małopolskiego, Ropczyc, Iwierzyc i Czarnej Sędziszowskiej. Wydarzenie miało miejsce w Centrum Kultury w Ropczycach.
W maju 2012 r. w Małej odbyła się wizytacja biskupia z udziałem ks. biskupa Edwarda Białogłowskiego. W spotkaniu z biskupem uczestniczyła liczna grupa chórzystów. Zaprezentowali oni swoje umiejętności oraz przedstawili dotychczasowe osiągnięcia z działalności.

Chór swoją obecnością i pięknym śpiewem upiększał również różne jubileusze. Do takich możemy zaliczyć 30-lecie kapłaństwa naszego księdza rodaka Edwarda Łojka. Uroczysta Msza Św. odbyła się dnia 15 lipca 2012 r. Ksiądz misjonarz dziękował Bogu za pięknie przeżyte lata, a parafianie i chórzyści czynnie włączyli się w modlitwę dziękczynno-błagalną. Podobnym przykładem był jubileusz 20-lecia kapłaństwa obecnego księdza proboszcza – Jacka Piroga. W podzięce za pracę w parafii i swoje świadectwo wiary, chór również odśpiewał księdzu ciąg pieśni i życzeń.

17-18 sierpnia 2013 roku w naszej parafii odbyła się peregrynacja figury św. Michała Archanioła z Gargano. W tych dniach owa figura przebywała w naszym kościele. Był to czas modlitwy do naszego patrona. Na uroczystościach nie zabrakło chóru Bell Canto, który uświetnił uroczystości śpiewem.

Kolejnym wydarzeniem w roku 2013 było przedstawienie Jasełek Polskich. Reżyserią zajął się pan Stanisław Strzałka we współpracy z ks. Jackiem Pirogiem. Dużą część aktorów stanowili chórzyści. Reszta artystów to mieszkańcy Małej. Premiera spektaklu odbyła się w budynku Szkoły Podstawowej w Małej. Jasełka przyciągnęły bardzo dużą liczbę widzów. Odbyły się również występy wyjazdowe: w Centrum Kultury w Ropczycach, Niedźwiadzie oraz DPS w Rudzie.

Czas mijał a członkowie chóru żenili się, dziewczyny wychodziły za mąż, a w tym najpiękniejszym dniu w życiu, w dniu ślubu towarzyszyła im zawsze grupa śpiewaków do której należeli. Bell Canto śpiewał na ślubach, które odbywały się w naszym kościele parafialnym, bądź też na wyjeździe. Nowożeńcom zawsze odśpiewywane były życzenia, po czym robione było pamiątkowe zdjęcie.
W czerwcu 2014 r. chór Bell Canto po raz kolejny skorzystał z zaproszenia pani Haliny Krysa i pojawił się na odpuście w Domu Pomocy Społecznej w Rudzie. Razem z osobami starszymi i chorymi świętowaliśmy ten radosny dzień i wzbogacaliśmy liturgię śpiewem. Podobne wydarzenia miało miejsce 16 czerwca 2016 roku.

Chór Bell Canto gościł kilka razy w Sanktuarium Matki Bożej w Zawadzie. Kustoszem tego miejsca jest nasz rodak ks. Józef Książek. W styczniu 2015 roku chór wziął udział w uroczystej Mszy Św. w sanktuarium, gdzie zaśpiewał kolędy, ku uciesze parafian z Zawady. W lipcu tego samego roku odbył się odpust, w którym uczestniczyła grupa z Małej. Chór został mile przyjęty, za co dziękował księdzu Józefowi.

Jak już wcześniej było wspomniane, chór angażował się nie tylko w uroczystości kościelne, ale również w te organizowane dla okolicznych mieszkańców. W 2015 roku organizacją dożynek w Małej zajął się pan Stanisław Strzałka wraz ze społecznością szkolną. Na tym wydarzeniu nie zabrakło członków chóru. W tym czasie bardzo intensywnie pomagali w organizacji przedsięwzięcia. Przygotowany przez nich program artystyczny został również przedstawiony na Dożynkach Gminnych w Ropczycach.

Koniec września jest czasem, kiedy w naszej parafii obchodzimy odpust ku czci św. Michała Archanioła. W ten świąteczny dzień, podczas Mszy Św. nigdy nie brakuje chóru Bell Canto. W 2015 roku podczas odpustu grupa po raz pierwszy zaprezentowała się w jednakowych strojach. Ich zakup zawdzięcza ofiarności parafian i ks. Jacka Piroga.

11 listopada 2015 roku w Centrum Kultury w Ropczycach odbył się Koncert pieśni i melodii patriotycznych. Wykonawcami byli: chór Bell Canto z Małej, Orkiestra Dęta z Ropczyc oraz tenor – Jakub Kołodziej. Był to bardzo prestiżowy występ chóru. Spotkanie zgromadziło bowiem wiele znakomitych osobistości z gminy. Słuchacze byli zachwyceni występem i zażyczyli bisu.

23 stycznia 2016 roku na zaproszenie Ojców Bernardynów została zorganizowana pielgrzymka chóru do Kalwarii Zebrzydowskiej i Wadowic. Podczas Mszy Św. w Sanktuarium Matki Bożej chór zaaranżował śpiew kolęd i pastorałek. W drodze do Kalwarii zatrzymaliśmy się w Wadowicach. Członkowie chóru zwiedzili muzeum poświęcone polskiemu świętemu – Janowi Pawłowi II. Wyjazd ten był bardzo dobrą formą rozrywki i integracji dla grupy z Małej.

Dzień później chór Bell Canto zagościł w kościele farnym w Ropczycach. Po Mszy Św., na której chór stanowił oprawę muzyczną, zostaliśmy zaproszeni na poczęstunek. Tego typu wyjazdy były okazją do zaprezentowania swoich umiejętności, ale także dawały wiele radości i pociechy członkom chóru.
6 maja 2016 roku dyrygent naszego chóru – pan Stanisław Strzałka, który jest jednocześnie organistą w parafii, obchodził 40 urodziny. W intencji pana Stanisława została odprawiona Msza Św. W podzięce za dotychczasową pracę, chór pojawił się na uroczystości i odśpiewał życzenia swojemu dyrygentowi. Z całym przekonaniem można powiedzieć, że Stanisław Strzałka jest osobą, która rozśpiewała młodzież w parafii.

W repertuarze chóru znajdują się przeróżne pieśni okolicznościowe. W ciągu istnienia grupy pojawiało się wiele okazji do śpiewu. Powody były najczęściej radosne ( np. msze prymicyjne, jubileusze, śluby), ale również zdarzały się te mniej przyjemne. Chórzyści pojawiali się także na pogrzebach ważnych osobistości, bądź też osób, które były powiązane z członkami chóru.

Na prośbę księdza proboszcza, chór przygotowywał w ciągu roku liturgicznego różne nabożeństwa, takie jak różaniec czy droga krzyżowa. Rozważania zawsze przeplatane są śpiewem, aby urozmaicić modlitwę wiernym. Tradycją jest, że nabożeństwo Drogi Krzyżowej w Wielki Piątek prowadzi chór.

W maju 2017 roku w naszej parafii odbyła się wizytacja biskupia z udziałem ks. Biskupa Jana Wątroby.  7 maja odbyła się Msza ŚW., na której młodzież przyjęła sakrament bierzmowania. Chór swoim śpiewem uświetnił tą uroczystość. Po nabożeństwie odbyło się krótkie spotkanie z ks. Biskupem, na którym chór przedstawił swoje osiągnięcia.

30 czerwca świętowaliśmy jubileusz 25-lecia istnienia naszego chóru. W kościele parafialnym o godz. 11:00 odbyła się uroczysta Msza Święta koncelebrowana pod przewodnictwem ks. Leopolda Kordasa. Kazanie wygłosił ks. Stefan Król, wicedyrektor studium organistowskiego w Tarnowie, w którym kształcił się nasz dyrygent Stanisław Strzałka. Oprawą mszy zajął się chór Bell Canto. Po uroczystości nie zabrakło życzeń i podziękowań dla chóru i dyrygenta, m. in. od burmistrza Ropczyc Bolesława Bujaka, prezesa Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Ropczyckiej Władysława Tabasza, prezesa OSP w Małej Tadeusza Książka. Z rąk brata Mateusza Miklosa chórzyści otrzymali pozdrowienie od papieża Franciszka. Później odbył się krótki koncert, na którym chór odśpiewał kilka pieśni ze swojego repertuaru. Następnie przemaszerowano do budynku Szkoły Podstawowej w Małej, gdzie odbył się uroczysty obiad z udziałem zaproszonych gości. Wśród nich byli m. in. byli członkowie chóru. Wspólny obiad był okazją do wspomnień, życzeń i gratulacji dla zespołu; nie zabrakło też jubileuszowego tortu. Życzenia odśpiewano również czołowej solistce chóru – Agacie Pitera, która w tym dniu obchodziła swoje 25. urodziny.
Wieczorem w remizie strażackiej w Małej odbyła się zabawa taneczna dla wszystkich członków chóru i zaproszonych gości.

Jeszcze raz dziękujemy wszystkim, którzy towarzyszyli nam w tym pięknym i ważnym dla nas dniu. 
Za fotorelację z uroczystości dziękujemy Panu Krzysztofowi Ślusarczykowi.

 

Opisane wydarzenia to tylko część wydarzeń, w których brał udział chór Bell Canto. Z biegem lat grupa stawała się coraz bardziej znana w okolicy i otrzymywała coraz więcej zaproszeń na występy. Byłych i obecnych członków chóru zachęcamy do przypomnienia sobie, jak rozwijał się chór w przeciągu lat. Zapraszamy do oglądnięcia kroniki.