I wojna światowa

I wojna światowa ( przed II wojną światową nazywana Wielką Wojną ) trwała od 28 lipca 1914 roku do 11 listopada 1918 roku. Walki trwały w całej Europie, również na terenie Małej. Wojna zakończyła się klęską państw centralnych, likwidacją mocarstw Świętgo Przymierza oraz powstaniem w Europie Środkowej i Południowej licznych państw narodowych.

Malscy Bohaterowie

W walkach I wojny światowej brali udział również mężczyźni z naszej wsi. Bohatersko, z ogromnym zapałem, mimo ogromnej tęsknoty za rodziną i domem bronili naszej Ojczyzny i walczyli o lepszą przyszłość dla młodszego pokolenia.

Byli to między innymi:
Józef Pietrucha ( ur. 23.09.1886r. ) – brał udzial w walkach I wojny światowej. Wyruszył na wojnę wraz ze swoim bratem Antonim. W wieku ok. 18 -22 został postrzelony w lewe ramię, blisko serca. Kula przeszła na wylot. Został przewieziony do szpitala we Francji, z ktorego po pewnym czasie rekonwalescencji wrócił do domu. Z powodu dokuczającej wciąż rany po postrzale nie wziął udziału w II wojnie światowej.

Gerwazy Wójcik ( ur. 05.12. 1875r., zm. 14.06.1952r. ) – był żołnierzem w I wojnie światowej. W nagrodę za ogromną odwage i bohaterstwo po zakończeniu walk otrzymal pole uprawne.

Stanisław Ździebło ( zm. 19.05.1977r ) – brał udział w I wojnie światowej, czego można dowiedzieć się między innymi z pamiętnika jego córki Bronisławy Skóra (Ździebło) „Mój tatuś (…) w 1921 roku wrócił z wojny na której przetrawił całe 7 lat na róznych frontach poza granicą, a w 1920 roku na wojnie polsko – bolszewickiej właśnie w słynnej bitwie z Bolszewikami, tak zwanego 'Cudu nad Wisłą”, dużo zwiedzil, dużo przeżył, był w randze podoficera w artylerii (…)”

Warto również przypomnieć postać Michała Matyska, który w 1914 roku był kierownikiem szkoły w Małej. Był legionistą i cieszył się ogromnym autorytetem w wiosce. Dzięki jego staraniom powstał na gruncie przyszkolnym pomnik upamiętniający Malanów idących na wojnę w 1914 roku oraz bohaterską obronę Rzeczypospolitej w 1920 roku. Budową pomnika zajął się ówczesny wójt wsi Jan Król.