W grudniu 2015 roku przy Zespole Szkół w Małej powstała „Kapela Szkolna”. Jej założycielem jest dyrektor pan Stanisław Strzałka, który od młodzieńczych lat związany jest z muzyką i aktywnie działa na rzecz wioski. Główny cel, stawia przed sobą nowopowstała kapela to upowszechniane wśród młodzieży szkolnej polskich piosenek i pieśni narodowych oraz regionalnych.

Członkowie zespołu: Julia Zapał, Dagmara Łukasik, Gabriela Wodzisz, Jakub Srzałka i Kacper Pociask.

22 XII 2015

Po raz pierwszy wystąpiliśmy w XVIII sesji Rady Miejskiej w Urzędzie Miejsko – Gminnym w Ropczycach. Złożyliśmy życzenia bożonarodzeniowe Panu Burmistrzowi Bolesławowi Bujakowi oraz Radzie Miejskiej. Wspólnie z gośćmi zaśpiewaliśmy kolędy.

Jasełka 2015r.

Jak co roku w naszej wiosce zgodnie z tradycją są przedstawiane jasełka dla całej społeczności szkolnej i mieszkańców. W tym roku upiększyliśmy po raz pierwszy naszym występem. Zaprezentowaliśmy kilka kolęd i pastorałek. Publiczność była pod wielkim wrażeniem naszych wykonań. Pomimo naszej tremy występ zaliczamy do udanych.

Dzień Patrona Szkoły 2016r.

17 listopada, tego dnia cała społeczność szkolna włączyła się w celebrowanie ważnego święta. Patronem naszej szkoły jest prof. Tadeusz Sinko. Podczas uroczystości zaprezentowaliśmy kilka utworów patriotycznych.

20 XII 2016r.

20 grudnia wyruszyliśmy do Urzędu Miejskiego w Ropczycach. Na ręce Pana Burmistrza Bolesława Bujaka złożyliśmy świąteczne życzenia w imieniu Pana Dyrektora Stanisława Strzałki, Grona Pedagogicznego, Pracowników oraz wszystkich uczniów. Nie zabrakło również kolęd i wspólnego śpiewu. Do kapeli dołączyli: Antoni Zapał i Jakub Misielak.

Jasełka 2016r.

Grudzień to intensywny czas dla naszych członków kapeli, ponieważ to właśnie wtedy odbywają się próby do występu jasełkowego. Dzięki zaangażowaniu Pana Dyrektora rozwijamy się muzycznie. Z niecierpliwością czekaliśmy na występ, ponieważ po raz pierwszy oficjalnie wystąpiliśmy w nowych strojach rzeszowskich, które uszyła Pani Monika Andreasik.

19 II 2017r. Dzień Babci i Dziadka.

„Dzień Babci i Dziadka” to dla nas kolejne muzyczne wyzwanie. Dzięki pomysłowości Pana Stanisława wzbogacił się repertuar o piosenki związane z obchodzonym świętem. Dziadkowie byli pod wielkim wrażeniem naszego talentu muzycznego. Po występach i wspólnym poczęstunku z dziadkami śpiewaliśmy kolędy.

3 III 2017r.

2 marca 2017r. w ropczyckim Centrum Kultury odbył się przegląd piosenki o tematyce zdrowotnej, pod hasłem „Zdrowym być”. Wykonaliśmy kilka piosenek o  zdrowym stylu życia, a nawet do piosenki pt.:”Koko…koko Euro spoko” zmieniliśmy tekst, który  nawiązywał do tematyki wydarzenia.

8 V 2017r.

W dniu 8 maja naszą szkołę odwiedził Jan Wątroba. Jest to kolejne wydarzenie w którym braliśmy aktywny udział. Do kapeli dołączyła Natalia Krysa.

28 V 2017r. X Festyn Rodzinny pod hasłem: „Rodzina na dobre i złe”

W niedzielę 28 maja 2017r. odbył się X festyn rodzinny na którym zaprezentowaliśmy kilka utworów dla wszystkich zaproszonych gości. Nasza muzyka zachęciła widzów do wspólnego śpiewania. Nie mogło zabraknąć również tradycyjnego „STO LAT” dla rodziców.

15 VIII 2017r. Dożynki Wiejskie 2017r.

W tym roku na dożynkach wiejskich starostami byli Pani Sołtys Grażyna Madeja i Pan Dyrektor Stanisław Strzałka. Nas również nie mogło zabraknąć, aby wesprzeć muzycznie tą uroczystość. Podczas występów zagraliśmy kilka folkowych utworów.

18 VII 2017r. Dożynki Gminne 2017r.

Dożynki gminne były dla wioski ogromnym wyróżnieniem, ponieważ MAŁA, była wieńcem wiodącym. Mimo deszczowej pogody dożynki odbyły się jak co roku. Tym razem miejscem obchodów była Hala widowiskowo – sportowa w Ropczycach. Na scenie jako jedyna grupa dożynkowa zaprezentowaliśmy program artystyczny. Rolę starostów gminnych pełnili: nasza Pani Sołtys Grażyna Madeja i nasz założyciel kapeli Pan Dyrektor Stanisław Strzałka.

27 VIII 2017r. Pożegnanie ks. Jacka Piroga i przywitanie ks. Ryszarda Pirgi.

27 sierpnia 2017 roku to dla mieszkańców parafii Mała dzień pełen wzruszeń, jakich dostarczyło pożegnanie księdza Proboszcza Jacka Piroga przeniesionego do innej parafii. „Bardzo dziękujemy Ci Księże Jacku za życzliwość i dobroć, którą nam okazywałeś”. My również wzięliśmy udział w tym ważnym wydarzeniu. Pożegnaliśmy ks. Jacka muzycznymi życzeniami i zarazem przywitaliśmy ks. Ryszarda Pirgę – nowego proboszcza.

10 IX 2017r. Dożynki w Zawadzie

10 września 2017r. uczestniczyliśmy z grupą dożynkową w odpuście ku czci Matki Bożej Szkaplerznej w Zawadzie. Po mszy św. nastąpiła prezentacja wieńców dożynkowych, również śpiewaliśmy przyśpiewki związane ze świętem. Nie lada atrakcją był powrót do domu na przyczepie, gdzie przygrywaliśmy. Był to dla nas mile spędzony czas, który pozwolił nam poczuć się jak prawdziwa kapela ludowa.

16 XI 2017r. Dzień Patrona Szkoły

W tym tygodniu obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Patrona połączony z pasowaniem na ucznia I klasy. Uroczystość rozpoczęła się mszą św., następnie wszyscy udali się do budynku szkolnego, aby dalej świętować. Zgodnie z tradycją zajęliśmy się oprawą muzyczną.

22 XII 2017r.

22 grudnia 2017 roku razem z Panem Dyrektorem Stanisławem Strzałką odwiedziliśmy Urząd Miejski w Ropczycach, gdzie odbyła się 46. sesja Rady Miejskiej. W imieniu całej społeczności szkolnej złożyliśmy życzenia Bożonarodzeniowe na ręce Pana Burmistrza Ropczyc Bolesława Bujaka. Bardzo dziękujemy za zaproszenie oraz słodkości. Podczas występu zaprezentowaliśmy kolędy. Pan Burmistrz był pod wielkim wrażeniem poziomu artystycznego naszej kapeli. Do kapeli dołączył Filip Kędzior.

Jasełka 2017r. Jasełka pod hasłem „Przyszedł Pan na świat – aby zbawić nas”.

Tegoroczne jasełka zaliczamy do jak najbardziej udanych. Jak co roku wspieramy muzycznie to wydarzenie kolędami i pastorałkami.

25 I 2018r. Dzień Babci i Dziadka

Dzień naszych kochanych seniorów to uroczystość, która na stałe gości w kalendarzu imprez naszej kapeli. W tym roku odbyła się 25 stycznia pod hasłem: „Babciu, Dziadku zatańcz ze mną”. Cała sala zapełniła się zaproszonymi gośćmi. Na początku programu artystycznego wykonaliśmy kilka piosenek oraz kolędy i pastorałki dla naszych wspaniałych dziadków. Jeszcze raz składamy serdeczne życzenia.

11 II 2018r. Dzień Seniora w Gnojnicy Dolnej

11 lutego 2018r. zostaliśmy zaproszeni na wspólne świętowanie „Dnia Seniora” w Gnojnicy Dolnej. Podczas naszego występu wykonaliśmy kilka utworów muzycznych i złożyliśmy wszystkim Seniorom serdeczne życzenia.

13 II 2018r. XXVI Światowy Dzień Chorego

13 lutego w Domu Pomocy Społecznej w Rudzie, odbyły się obchody XXVI Światowego Dnia Chorego, które rozpoczęła msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem ks. Biskupa Kazimierza Górnego. Byliśmy odpowiedzialni za oprawę muzyczną podczas mszy św. Po części oficjalnej zostaliśmy zaproszeni na uroczysty obiad, za który bardzo dziękujemy.

2 II 2017 – 2018 Przegląd kolęd i pastorałek w Domu Kultury w Niedźwiadzie.

Rok temu oraz w tym roku wzięliśmy udział w Przeglądzie kolęd i pastorałek w Domu Kultury w Niedźwiadzie. Podczas występu zaprezentowaliśmy kilka kolęd z naszego repertuaru. Wszystkie występy artystyczne zostały mile przyjęte przez gości, którzy byli zgromadzeni na tym wydarzeniu.

13 V 2018r. Koncert Patriotyczny pt. „Razem rozśpiewamy Polskę”.

13 maja 2018r. w Domu Kultury w Niedźwiadzie odbył się Koncert Patriotyczny pt: „ Razem rozśpiewamy Polskę”, zorganizowany przez Chór „Bell Canto” z naszej wioski. Uroczystość została zorganizowana w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości i właśnie z takim repertuarem wystąpiliśmy, aby urozmaicić ten dzień. Mamy nadzieję, że za parę lat pójdziemy w ślady naszych rodziców, śpiewających w chórze. Bardzo dziękujemy za zaproszenie i wspólne śpiewanie.

27 V 2018r. Festyn Rodzinny XI

Jak co roku, w maju na stadionie w małej odbył się XI Festyn Rodzinny pod hasłem: ”Rodziców kochamy i życzenia im składamy”. Na scenie zaprezentowaliśmy dla gości piękne utwory, za co zostaliśmy nagrodzeni gromkimi brawami: Po występie był czas na zabawę i korzystanie z różnych atrakcji. Jest to kolejna impreza, którą możemy zaliczyć do bardzo udanych.

29 V 2018r. „Podkarpacka fraza”

29 maja 2018 r. wystąpiliśmy na prestiżowym Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym „Podkarpacka fraza”. Miejscem imprezy było Centrum Kultury w Ropczycach. Organizatorem tej imprezy była Szkoła Muzyczna I stopnia w Ropczycach, w której uczy się większość z nas. Na scenie zaprezentowaliśmy „Wiązankę melodii ludowych”. Jako jedyni zostaliśmy wyróżnieni w kategorii „Najpiękniejszy strój” i otrzymaliśmy statuetkę oraz pamiątkowe upominki.

17 VI 2018r. Piknik Wieprzowy

17 czerwca 2018r. na stadionie w Małej odbył się „Piknik Wieprzowy Małopolsko – Podkarpacki”, organizowany przez Podkarpacką Izbę Rolniczą. Na scenie zaprezentowaliśmy kilka utworów rozrywkowych, publiczność była pod wielkim wrażeniem naszego wykonania.

VIII 2018 Dożynki Wiejskie i Gminne

Jak co roku bierzemy aktywny udział w dożynkach wiejskich oraz gminnych. Po mszy św. przy kościele p.w. św. Michała Archanioła w Małej odbył się krótki koncert w naszym wykonaniu. Przypadł nam w udziale zaszczyt prowadzenia korowodu dożynkowego do Remizy OSP. Natomiast na dożynkach gminnych odśpiewaliśmy przyśpiewki podczas prezentacji wieńców. Również przygrywaliśmy na przyczepie.

23 IX 2018r. Pożegnanie lata przy Domu Kultury w Niedźwiadzie

Dnia 23.09.2018r. odbyło się „Pożegnanie lata” w Domu Kultury w Niedźwiadzie. Zostaliśmy zaproszeni, żeby zaprezentować kilka piosenek z naszego repertuaru.

4 X 2018r. 25-lecie budynku Szkoły Podstawowej w Małej

W tym dniu w Szkole Podstawowej im. Prof. Tadeusza Sinki w Małej odbyła się uroczystość 25-lecia budynku szkoły połączona z Dniem Patrona oraz pasowaniem na ucznia klasy I. Swą obecnością zaszczycił jubileusz ekscelencja ks. biskup Kazimierz Górny. W czasie mszy św. o godz. 9.00, która rozpoczęła nasze święto, śpiewaliśmy psalm w dwugłosie. Podczas programu artystycznego pod hasłem: „Na tradycjach przeszłości budujemy przyszłość”, zaprezentowaliśmy piosenki patriotyczne związane ze 100-leciem Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Pan Bolesław Bujak – Burmistrz Ropczyc, podarował nam kosz słodkości, za które bardzo dziękujemy.

20 XII 2018r.

20 grudnia b.r. w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Ropczycach odbyła się IV sesja Rady Miejskiej. Jak co roku przed Świętami Bożego Narodzenia harcerze z naszej Gminy przekazali Radnym – Betlejemskie Światło Pokoju zapalone w Grocie Narodzenia Chrystusa w Betlejem. Więc nie mogło zabraknąć życzeń, kolęd i  pastorałek w naszym wykonaniu. Jeszcze raz życzymy: Zdrowych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia.

Grudzień 2018r. Jasełka Szkolne 2018r.

W tym roku mieliśmy okazję zaprezentować zarówno talent muzyczny jak i aktorski. W poszczególne role wcielili się:

Julia Zapał – Maryja

Jakub Strzałka – Herod

Filip Kędzior – Diabeł

Antoni Zapał – Pasterz

Kacper Pociask – Pasterz

Jakub Misielak – Król Kacper

A pozostali Kapelowicze ubrani w strojach ludowych przygrywali góralskie pastorałki i kolędy. W nagrodę po każdym jasełkowym występie na wakacjach jedziemy na wycieczkę. Więc już teraz czekamy z niecierpliwością na ten dzień. Kolejne jasełka zaliczamy do udanych i na pewno będziemy je mile wspominać.

22 I 2019r. Dzień Babci i Dziadka

„Babci i Dziadzia – przyznać to trzeba – każdemu dziecku w życiu potrzeba”

22 styczeń 2019r. był dniem uroczystym i niezwykłym w Szkole Podstawowej w Małej, ponieważ gościliśmy swoje Babcie i Dziadków. Z tej okazji złożyliśmy życzenia oraz odśpiewaliśmy tradycyjne „sto lat”. Zaproszeni goście mogli nas posłuchać podczas poczęstunku gdzie wykonaliśmy kilka góralskich pastorałek i kolęd. Podziękowania, gratulacje i kosz słodyczy dla wszystkich wykonawców podarował Dyrektor Zespołu Obsługi Jednostek Oświatowych w Ropczycach Pan Stanisław Mazur. Bardzo dziękujemy za miłe słowa i słodkości.

31 XII 2019r. Wieczór kolędowy w Lubzinie

Dnia 31 stycznia 2019r. w Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Lubzinie odbył się uroczysty wieczór kolędowy pod hasłem: „Zaśpiewajmy kolędę Jezusowi.” Na scenie zaprezentowaliśmy kilka kolęd i pastorałek. Wszyscy zebrani z radością włączali się do wspólnego śpiewu. Bardzo dziękujemy za zaproszenie i serdeczne przyjęcie.

2 II 2019

Na zakończenie Oktawy Bożonarodzeniowej w kościele parafialnym p. w. św. Michała Archanioła w Małej w święto Matki Bożej Gromnicznej zajęliśmy się oprawą liturgiczną mszy św. o godz. 17.00. Zaśpiewaliśmy Psalm oraz kilka kolęd i pastorałek. Jesteśmy z siebie bardzo dumni i tym samym dziękujemy Panu Dyrektorowi Stanisławowi Strzałce za cierpliwość, którą nam okazuje.

26 V 2019r. XII Festyn Rodzinny

W słoneczną niedzielę 26 maja 2019r. na stadionie w Małej odbył się XII Festyn Rodzinny pod hasłem: „Dziękuję Ci Mamo, dziękuję Ci Tato”. Podczas części artystycznej zaprezentowaliśmy swój repertuar folkowy. Na koniec odśpiewaliśmy wspólnie z gośćmi tradycyjne” „STO LAT…”. Po występie mogliśmy korzystać z wielu atrakcji, takich jak: karuzela, dmuchane zjeżdżalnie, trampoliny, liczne konkursy przygotowane przez nauczycieli. Chłopcy z naszej klasy zagrali w piłkę nożną „tatusiowie kontra synowie”. Bardzo dziękujemy Radzie Rodziców za poczęstunek i słodkości.


9 VI 2019r. Piknik rodzinny w Niedźwiadzie Górnej przy Szkole Podstawowej

W niedzielę, 9 czerwca mieszkańcy Niedźwiady Górnej i okolic po raz kolejny zgromadzili się na Pikniku Rodzinnym pod hasłem: „Razem bawimy się i uczymy”. Zostaliśmy zaproszeni przez Panią Dyrektor Renatę Matysek, aby zaprezentować nasze wokalno – instrumentalne utwory. Widzowie byli pod wielkim wrażeniem naszego występu. Bardzo dziękujemy za zaproszenie i cieszymy się, że możemy występować nie tylko w swojej miejscowości, lecz także w sąsiednich szkołach.

16 VI 2019r. Piknik rodzinny przy Szkole Podstawowej w Niedźwiadzie Dolnej

W niedzielne popołudnie, 16 czerwca wyruszyliśmy z kapelą na występ do Niedźwiady Dolnej z piosenkami. Podczas Pikniku wykonaliśmy kilka utworów. Jesteśmy zadowoleni z naszego występu i serdecznego przyjęcia. Dziękujemy Pani Dyrektor Wiolecie Czemarnik za zaproszenie.

30 VI 2019r. Jubileusz 25-lecia chóru „Bell Canto” z naszej miejscowości

30 czerwca wspólnie z chórzystami świętowaliśmy jubileusz „25-lecia” chóru działającego w naszej miejscowości. Kilka osób z kapeli również śpiewa w chórze. W kościele parafialnym o godz. 11.00 odbyła się uroczysta msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem ks. Leopolda Kordasa, kazanie wygłosił ks. Stefan Król – wicedyrektor Studium Organistowskiego w Tarnowie, w którym kształcił się nasz założyciel kapeli p. Stanisław Strzałka (oczywiście pan dyrektor jest dyrygentem i założycielem chóru). Po mszy świętej odbył się koncert na którym chór odśpiewał kilka pieśni ze swojego repertuaru. Przy wtórze naszych skrzypaczek chórzyści zaprezentowali pt. „Niech cała ziemia”. Następnie przemaszerowano do budynku Szkoły Podstawowej w Małej przy orkiestrze niektórych członków naszej kapeli. Bardzo dziękujemy, że mogliśmy razem z chórem świętować tak ważne wydarzenie w naszej miejscowości.

7 VII 2019r. Wycieczka do Sękowej

W środę 7 lipca, jak co roku uczniowie, którzy brali udział w jasełkach uczestniczyli w wycieczce. Tym razem zwiedziliśmy zabytkowy kościół w Bieczu oraz piękne „Muzeum Aptekarstwa”. Kolejnym punktem wycieczki była parafia Sękowa, gdzie z niecierpliwością czekał na nas były ksiądz proboszcz Jacek Piróg naszej miejscowości. Z tego miejsca serdecznie dziękujemy ks. Jackowi za wiele atrakcji (park linowy, zwiedzanie kościoła drewnianego oraz pięknej cerkwi ). Mogliśmy również odwiedzić duże gospodarstw, gdzie znajdowały się konie, owce, oraz krowy rasy szkockiej. Na zakończenie nie mogło zabraknąć dobrej zabawy, (którą zapewnił nam miejscowy KSM) oraz pysznej kiełbaski. Wspaniale spędzony czas zapewne na długo zapisze się w naszej pamięci.

Sierpień 2019r. Dożynki wiejskie i gminne

Od założenia naszej kapeli, co roku uczestniczymy w dożynkach wiejskich, aby wesprzeć muzycznie tą uroczystość. Na dożynkach wiejskich i gminnych zaprezentowaliśmy kilka utworów folkowych. Podczas dożynek wiejskich pierwszy raz zagrał Filip Wodzisz na akordeonie – nasz nowy członek kapeli. Bardzo się cieszymy, że nasza kapela się poszerza.

21 IX 2019r. Turniej na wesoło Mała – Niedźwiada

22 IX Pożegnanie lata w Niedźwiadzie

22 września br. przy Domu Kultury w Niedźwiadzie odbyło się „Pożegnane lata”. Wzbogaciliśmy to wydarzenie naszym pięknym występem, widzowie byli pod wielkim wrażeniem. Klarnecistki nasze wzięły udział w turnieju wiedzy na temat działalności „Lokalnej Grupy Działania” oraz pozyskiwania funduszy unijnych. Bardzo dumni jesteśmy z naszych koleżanek, że wzięły udział w tym turnieju. Gratulujemy klarnecistkom wygranej.

11 X 2019r. Dzień Edukacji Narodowej

Dnia 11 października 2019r. w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Dnie Edukacji Narodowej. Młodzi artyści piosenkami i słowami uświetnili ten wyjątkowy dzień w roku szkolnym. Uczniowie docenili i podkreślili swoją wdzięczność za codzienny trud pracy nauczyciela, jego poświecenie, czujność i troskę o dobro wychowanków. Podczas występu zadbaliśmy o oprawę muzyczną pod kierunkiem naszego Pana Dyrektora Stanisława Strzałkę, a zarazem założyciela naszej szkolnej kapeli. Życzymy naszym szanownym Nauczycielom dużo  zdrowia, siły i wytrwałości w tym wyjątkowym zawodzie.

30 X Dzień Patrona

Dnia 30 października 2019r. w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji „Dnia Patrona” połączona z pasowaniem na ucznia klasy I. Podczas programu artystycznego pod hasłem: „Quo vadis człowiek XX wieku”, zaprezentowaliśmy piosenki patriotyczne.

11 XI 2019 11 listopad – Święto Niepodległości

„DROGI POLAKÓW KU WOLNOŚCI” – pod takim hasłem w dniu 12 listopada 2019 roku w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji odzyskania niepodległości przez Polskę. Uczniowie pod kierunkiem nauczycieli przygotowali lekcję historii, która składała się z montażu słowno – muzycznego i tańca. Uczczono pamięć Polaków, którzy walczyli o wolną i niepodległą Ojczyznę, oddając swoje życie w obronie naszego kraju. Podczas akademii wykonaliśmy kilka pieśni patriotycznych.